Romotop_valmiskamin_NAVIA_G_01_keraamika_inter.jpg

Kaminad

Kaminad – ladina keeles “caminos” – ahi. Esialgset kaminat kasutati tulekoldena ruumi soojendamiseks ja valgustamiseks. Tänapäeva kamina funktsioonid on muutunud. Lahtise avaga kamina kasutegur on 5-15%.

Küttekaminad – terasplekist või malmist valmistatud kaminad (kütteseadmed), sageli klaasuksega. Iseloomulik on väike salvestusmass ja kütuse pidev lisamise vajadus.

Välikamin – kaminad, mille kütteseade on väljaspool eluruumi.

[Kasutatud kutsealaseid termineid pottsepp-restauraator kutsestandardist] Parimad kaminad salongist Kaminakoda

Kaasaegsed kaminad on tippkvaliteediga nüüdisaegsed küttetehnoloogia alased tooted, millede suur kasutusmugavus ja ökonoomne kütusekulu võimaldavad kasutada neid ruumides küttekehana, luues samal ajal ka hubase, elava tulega õhkkonna. Kaminate nõuetekohane paigaldus ning korrektne käsitsemine ja hooldus on probleemivaba kasutamise tagamisel olulise tähtsusega, pikendades ka toote eluiga. Oleme veendunud, et Raidkivi OÜ spetsialistide poolt paigaldatud kaminad toovad Teile palju rõõmu ja meeldivaid hetki.

Kaminate paigaldamine nõuab erialaseid teadmisi, mistõttu kaminad tuleks vastavalt Eesti Vabariigi Tuleohutuse seaduse §9 lg.1 alates 1. septembrist 2010 lasta majandustegevusena ehitada või paigaldada volitatud paigaldustehnikul. Kindlasti tuleks enne kamina paigaldamist või projekti järgi ehitamist uurida MTR registris kamina õige paigalduse eest vastutavate spetsialistide registreeringu “ehitamine” olemasolu veebiaadressil http://mtr.mkm.ee/default.aspx?s=otsireg.

Kaminad ja korstnad on elamule kasutusloa väljastamisel vastuvõtu komisjoni kõrgendatud tähelepanu all. Kindlustusmaksete kujundamisel  arvestatakse samuti olulisel määral kas kindlustusvõtja kaminad, ahjud ja korstnad on nõuetekohaselt paigaldatud.

Kaminad ja kaminaküte on elu-, töö- või muude ruumide kütmisel tõhusaks abiks. Ruume võib kütta ühe või mitme küttekaminaga kuhu võib olla sisse ehitatud kuuma vee tsirkulatsioonisüsteem või lisatud innovaatiline kolmanda põlvkonna soojussalvestav süsteem (pilt üleval)firmalt CEBUD. AKUBET CMA keraamilistest 41 kg moodulitest ja CPA keraamilistest 34 kg plaatidest küttekamina ja korstna vahele jääv soemüür garanteerib suure salvestusmassi, mis tagab salvestunud soojusenergia kiirguse ruumi kuni 24 tundi. Kui ei ole võimalik ehitada väga suure massiga kaminat, siis võib kaminasüdamikule peale paigaldada hüpokaust ringmoodulitest kuni 8 tunni soojasalvesti (pilt üleval paremal). Niinimetatud puhversalvesti ehk keraamilise salvesti, mis võimaldab põlemisel tekkinud soojust salvestada asemel võib kasutada kaminas eraldi seisvat veemahutit, mis on ühendatud keskküttesüsteemiga.

Kaminakütte puhul kasutatakse Eestis ahjukütuseks peamiselt puitu (küttepuid, puitbriketti) ja vähesel määral turbabriketti. Spetsiaalselt selleks projekteeritud ja kohaldatud kaminates ja kaminasüdamikes saab kasutada ka sütt, maagaasi ja propaani.

Lähiaastatel kindlasti seoses energiakandjate olulise kallinemisega kamina- ja ahjukütte osatähtsus tõuseb! Korterite ja eramute küttekulude vähendamine kaasaegse kõrge kasuteguriga küttekaminaga on lihtsaim ja odavaim viis saavutamaks soovitud kokkuhoidu.

Et tavalise lahtise kamina ning vana plekk- ja tellisahju kütmisel väljub korstnast palju kuumi heitgaase, siis on sellise lisakütteseadme kasutegur suhteliselt madal (5-50%). Raidkivi OÜ impordib Eestisse tuntud Norra ja Saksa tootjate kõrge efektiivsusega (kuni 86%) malmist ning terasest kaminaid ja kaminasüdamikke. Nimetatud maades ollakse täna kõige kaugemale maailmas jõutud kodustes majapidamiskolletes kõrge kasuteguri ja väikese kütusekulu tagavate puidupõletamistehnoloogiate väljatöötamisega.

Kaminakütte ja kolmanda põlvkonna akumuleeriva küttesüsteemi eeliseks peetakse muuhulgas seda, et eramus või korteris säilib loomulik niiskus. Samuti võimaldab kaminaküte tavaliselt säästa raha, sest kütusekulu on hõlbus ise reguleerida.

Kaminas on võimalik vajadusel ka süüa teha. Võite kindel olla, et jõulude ajal kaminas küpsetatud verivorstid maitsevad eriti hästi! Kaminakojas müüakse ka valmiskaminaid kus toidu valmistmiseks vajalik keeduplaat või keraamiline plaat juba seadmel peal.


Uuendatud: 17.06.2020